Hírarchívum

Rengeteg különlegességgel várta az érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kara a Kutatók Éjszakáján. A Harry Potter és az építészet varázslatos világa című előadáson a sorozatban megjelenő épületeket ismerhettük meg építészeti irányzatokkal összekapcsolva.

2024. szeptember 27-én pénteken Pozsonyban a Comenius Egyetem Regionális Földrajz és Területfejlesztés Tanszéke alapításának 50. évfordulója alkalmából szervezett konferencián, kollégánk Dr. Kovács Zoltán a Szlovák Földrajzi Társaság tiszteleti tagságáról szóló oklevelet vehetett át.


Szívből gratulálunk az elismeréshez!

A TTIK hallgatóinak szavazata alapján idén Dr. Kriska Olivér érdemelte ki az Aranykréta Díjat.

A Természettudományi és Informatikai Kar Kari Tanácsa 2024. június 7-i ülésén — a TTIK hallgatóinak szavazata alapján — kiemelkedő színvonalú oktató-nevelő munkájának elismeréseként a Természettudományi és Informatikai Kar Aranykréta Díját adományozta Dr. Kriska Olivérnek.


A Gazdaság-és Társadalomföldrajz Tanszék összes munkatársa nevében szívből gratulálunk és további eredményes munkát, lelkes és elhivatott hallgatókat kívánunk!

Megrendülten tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és tisztelték, hogy szeretve tisztelt kollégánk Dr. Csapó Tamás, egyetemi magántanár, a Berzsenyi Dániel Főiskola, később a Nyugat-Magyarországi Egyetem, illetve az ELTE SEK volt tanszékvezetője, a hazai településföldrajz kiemelkedő alakja életének 71. évében elhunyt.

A Szeged.hu hírportál "Magyar zseni" rovata legfrissebb részében összefolgaló készült Kovács Zoltán akadémikus, tanszékvezető egyetemi tanár Földrajz 100 Szeged – A szegedi földrajzi felsőoktatás centenáriuma című szakmai konferencián elhangzott előadását ezekről a kutatásokról.

A beszélgetés 22:10 perctől kezdődik. Az interjúban Kovács Zoltán akadémikus életpályájáról és szakterületéről, a városi térfolyamatok kutatásáról beszél.

Kecskeméten tartották az Archenerg Klaszter 2024-es tisztújító ülését, ahol Prof. Dr. Bíró István, az SZTE Mérnöki Karának dékánja vette át a klaszter elnöki tisztségét. Az alelnöki pozíciók közül pedig egyet Dr. Nagy Gyula, az IKIKK Oktatás Modernizációs és Innovációs Klaszter Élethosszig Tartó Tanulás Fejlesztési Program vezetője és a Földrajzi és Földtudományi Intézet adjunktusa látja el.

A Geodesign kurzus egy szabadon választható tárgy volt a 2023/2024-es tanév első szemeszterében, amelyet minden Földrajz és Földtudományi intézeti hallgató felvehetett. A kurzus célja az volt, hogy olyan programokat ismerjenek meg és tanulják is meg használni a hallgatók, amik a képzés során nem kerülnek előtérbe. Ezeknek a programoknak a használata pluszt jelent akár a képzést illetően, aakár a későbbi munkájuk során.

Ebben a félévben a védések online (a CooSpace felületén) zajlanak. A Geográfus MSc diplomamunkák védésére 2020. május 20-án 13 órától, a Földrajz BSc szakdolgozatok védésére 2020. május 25-26-án 8 órától, az osztatlan földrajztanár szakdolgozatok védésére pedig 2020. május 27-én 8 órától kerül sor.

Kedves Hallgatók!

Ebben a félévben a szakdolgozatok és diplomamunkák védése online valósul meg.
A védések időpontjai szakonként eltérőek, melyek az alábbiak szerint alakulnak:

Kedves Hallgatók!

A rendkívüli helyzetre tekintettel a 2019/20-as tanév tavaszi szemeszterében végző BSc, MSc és osztatlan tanár szakos hallgatók számára a szakdolgozat illetve a diplomamunka nyomtatott példányát nem kell leadni a tanszéken.

Az Egyetem épületeinek hallgatók általi látogatása tilos

Tisztelt Hallgatók!

Ezúton is felhívjuk a figyelmet, hogy az új koronavírus fertőzés terjedésének megelőzése érdekében az Egyetem épületeinek hallgatók általi látogatása továbbra is tilos!

Lehetőség van tanyakutatási programban való részvételre Ballószögön április 1-8. között. A szállás- és étkezési költséget térítik, és ezen felül ösztöndíj-juttatást kapnak a résztvevők.

Jelentkezési határidő: 2020. márc. 11.

Tisztelt Hallgatók!


Tanszékünk pályázatot hirdet demonstrátori feladatkörök betöltésére a 2019/2020 tanév tavaszi félévére. A megbízás nyílt pályázat útján nyerhető el.


Jelentkezési határidő: 2020. február 14. (péntek) 12:00 óra

A határon átnyúló projekt megvalósulásához tanszékünk kutatói is hozzájárultak a határ menti térségi kapcsolatok turisztikai jelentőségének feltérképezésével. Az első workshopon Süli Dorottya PhD hallgatónk számolt be a kutatási eredmények egy részéről.

2020. január 30-án (csütörtökön) 17 órától
Csikós Nándor tart előadást ZÖLD JÖVŐ KÉRDŐJELEKKEL: Tanulmányút egy földrajzi konferencián Észak-Németország energia tájain címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem (Szeged, Egyetem utca 2. Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet)

Megjelentek a Nemzetközi Mobilitási Iroda honlapján a 2020/2021. tanévre szóló ERASMUS+ pályázati felhívások!

TANSZÉKI LEADÁSI HATÁRIDŐ: 2020. FEBRUÁR 24. (hétfő) 12.00


Minden érdeklődő figyelmébe ajánljuk Szalai Ádám legújabb ismeretterjesztő tanulmányát, melyben bemutatja néhány "smart city" településfejlesztési törekvéseit és vizsgálja az okos város szakpolitika hátterét. A kutatás az Új Nemzeti Kiválóság Program szakmai támogatásával készült.


A BSc szakdolgozatok védésére 2019. december 17-én 9 órától, az MSc diplomamunkák védésére pedig 2019. december 17-én 10 órától kerül sor.

2019. november 28-án (csütörtökön) 17 órától
Dr. Szilassi Péter tart előadást A SÁNTA DERVIS, ÉS EGY HALDOKLÓ TÓ NYOMÁBAN: ÜZBEGISZTÁN 2019 címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem (Szeged, Egyetem utca 2. Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet)

A 2019-es Földrajz és Te programsorozatunk hetedik eseményére november 19-én (kedden) 18:30-tól kerül sor, melynek keretében két izgalmas téma is terítékre kerül. Szalai Ádám: Okosak-e a magyar városok? Kriska Olivér: Szabadka, a megosztott város? címmel tart előadást.

A 2019-es Földrajz és Te programsorozatunk hatodik eseményére november 12-én (kedden) 18:30-tól kerül sor, melynek keretében két izgalmas téma is terítékre kerül. Enyedi Fruzsina: A zajnak soha nincs gazdája? Gracsek Alexandra: A bűnözés földrajza címmel tart előadást.

A 2019-es Földrajz és Te programsorozatunk ötödik előadására november 5-én (kedden) 18:30-kor kerül sor, Menni vagy maradni? – Az egészségügyi felsőoktatásban tanulók véleménye a kivándorlásról címmel.

Előadók: Pál Viktor - Fabula Szabolcs - Lados Gábor - Ilcsikné Makra Zsófia

Helyszín: Krajkó Gyula tanterem

A 2019-es Földrajz és Te programsorozatunk negyedik eseményére október 28-án (hétfőn) 18:30-tól kerül sor, melynek keretében két izgalmas téma is terítékre kerül. Francia Dóra: Street art - több mint művészet; Süli Dorottya: #fesztiválok és az Y-Z generáció – avagy mi mindenre jó az Instagram és a Facebook a fesztiválturizmusban? címmel tart előadást.

2019. október 24-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Karancsi Zoltán tart előadást A HORTENZIÁS VULKÁNOK FÖLDJE, AZ AZORI-SZIGETEK címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem (Szeged, Egyetem utca 2. Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet)

A 2019-es Földrajz és Te programsorozatunk harmadik előadására október 21-én (hétfőn) 18:30-kor kerül sor, melyből kiderül, hogy előrejelezhetőek-e a választási eredmények?

Előadó: Kovalcsik Tamás

Helyszín: Krajkó Gyula tanterem

A 2019-es Földrajz és Te programsorozatunk második előadására október 15-én (kedden) 18:30-kor kerül sor Nyomozd ki a terméked! címmel

Előadó: Hegedűs Gábor

Helyszín: Krajkó Gyula tanterem

A 2019-es Földrajz és Te programsorozatunk első előadására október 8-án (kedden) 18:30-kor kerül sor, melyben kiderül mi határozza meg választási aktivitásunk?

Előadó: Vida György

Helyszín: Krajkó Gyula tanterem

Nemzetközi migrációval foglalkozó tudományos konferencián vettek részt tanszékünk munkatársai Olaszországban.

Az MSc diplomamunkák védésére 2019. május 22-én 10 órától, BSc szakdolgozatok védésére pedig 2019. május 23-24-én 9 órától kerül sor.

2019. május 3-án (pénteken) 10 órától folytatódik Tanszékünkön a WATERTOUR - A víziturizmus fejlesztése a Magyarországot és Szerbiát összekötő vízi útvonalakon című, HUSRB/1602/31/0204 azonosító számú projekthez kapcsolódó előadás és vitasorozat.

2019. április 26-án (pénteken) 10 órától Tanszékünkön kerül megrendezésre a WATERTOUR - A víziturizmus fejlesztése a Magyarországot és Szerbiát összekötő vízi útvonalakon című, HUSRB/1602/31/0204 azonosító számú projekt 4. workshopja.

2019. április 25-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Farsang Andrea tart előadást MIT VISZ FEL EGY MUZUNGU A KILIMANDZSÁRÓRA ÉS MIT HOZ LE ONNAN? címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem (Szeged, Egyetem utca 2. Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet)

2019. március 21-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Karancsi Zoltán tart előadást ALASZKA, AZ UTOLSÓ HATÁRVIDÉK címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem (Szeged, Egyetem utca 2. Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet)

A Társadalmi Egyenlőtlenségeket Kutató Horizontális Műhely rendezvényére készülnek a tanszékünkön folyó OTKA kutatási projekt munkatársai.


A BSc szakdolgozatok védésére 2018. december 13-án 9 órától, az MSc diplomamunkák védésére pedig 2018. december 13-án 10 órától kerül sor.

A Földrajz és Te 2018 programsorozatunk záró rendezvényét dec. 5-én 18 órától tartjuk Tanszékünk kistermében. Kriska Olivér a határról, mint megosztó látványosságról tart előadást, Martyin-Csamangó Zita a számokban "fürdet meg" bennünket, Vida Györgytől pedig megtudhatjuk, hogy milyen folyamatok alakítják választókerületi határainkat?

Az előadások után légy vendégünk egy finom forralt borra!

2018. november 29-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Boros Lajos tart előadást „Je me souviens” Québeci emlékek benyomások címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

2018. október 25-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Karancsi Zoltán tart előadást "Aktív vulkánoktól az ősi köderdőkig, avagy barangolás geográfusként a Kanári-szigeteken" címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

A 2019. évi OTDK őszi helyi fordulója 2018. november 22-én, csütörtökön 14 órától lesz megtartva.

Jelentkezés egy rövid összefoglaló (abstract) leadásával 2018. november 5-ig emailben a szakterületi felelősnél (Dr. Bajmócy Péter egyetemi docens, bajmocypeter@hotmail.com).

Tanszékünk a Kutatók Éjszakája program keretében fotópályázatot hirdet "Amire büszke vagyok, és amire nem" címmel.

A fotók beérkezési határideje: 2018.09.21. 23:59
sztegaf.fotopalyazat@gmail.com

Munkalehetőség - városfejlesztő projektmenedzser

Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft. állást hirdet pályázati projektmenedzser munkakörbe.

Részletekért kattints IDE!

A Magyar Földrajzi Társaság májusi előadása

2018. május 31-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Pál Viktor - Dr. Fabula Szabolcs - Lados Gábor tart előadást "ORVOSOK... HATÁROK NÉLKÜL?" címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem (Szeged, Egyetem utca 2. Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet)

Az előadásra a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!

A tanév végének közeledtével eljött az ideje a jövő évi szakdolgozati és diplomamunka-témák kiválasztásának. A kiválasztott témával a témavezető-jelölt oktatónál kell jelentkezni, jelentkezési határidő: 2018. június 1. (péntek) 12:00


A BSc szakdolgozatok védésére 2018. május 29-én 9 órától, az MSc diplomamunkák védésére pedig 2018. május 30-án 10 órától kerül sor.

2018. május 11-én rendezték meg XXXIV. ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS DIÁKKÖRI KONFERENCIA földrajz-földtudományi szekció tavaszi helyi fordulóját, ahol hallgatóink sikeresen szerepeltek. A zsűri minden résztvevőnek javasolta a továbbjutást az OTDK-ra.

TDK tavaszi helyi forduló 2018 - PROGRAM


2018. május 11-én (pénteken) 13 órától a Krajkó Gyula tanteremben (Szeged, Egyetem u. 2. - Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet) rendezik meg a XXXIV. ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS DIÁKKÖRI KONFERENCIA Földrajz-Földtudományi szekció helyi, tavaszi fordulóját.


Az esemény PROGRAMFÜZETE innen letölthető.


Természettudományi és Informatikai Kar Doktori Tanácsa
2018. május 16. (szerda) 13.00 órára tűzte ki
PÓSFAI ZSUZSANNA
doktori disszertációjának nyilvános vitáját, amelynek címe:
„Reproducing uneven development on the Hungarian housing market”

A Kormány által meghirdetett Új Nemzeti Kiválósági Program 2018/2019. tanévi ösztöndíjpályázatainak benyújtására 2018. május 10-én éjfélig („Tehetségre fel” kategória esetében 2018. június 13-án éjfélig) van lehetőség.

A Magyar Földrajzi Társaság április 26-ai előadása

2018. április 26-án (csütörtökön) 17 órától
Dr. Karancsi Zoltán tart előadást "AZ AURORA BOREALIS NYOMÁBAN ÉSZAK-NORVÉGIÁBAN" címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem (Szeged, Egyetem utca 2. Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet)

Az előadásra a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!

A 2019 évi OTDK tavaszi helyi fordulója 2018. május 11-én, pénteken 13:00-kor lesz megtartva.

Jelentkezés egy rövid összefoglaló (abstract) leadásával 2018. április 18-ig emailben a szakterületi felelősnél (Dr. Bajmócy Péter egyetemi docens, bajmocypeter@hotmail.com).

A Magyar Földrajzi Társaság áprilisi előadása

2018. április 5-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Farsang Andrea tart előadást "INDIA, AHOL A LEGNAGYOBB KÁOSZ IS HARMÓNIÁVÁ LESZ" címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem (Szeged, Egyetem utca 2. Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, III. emelet)

Az előadásra a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!

Előadás a Magyar Földrajzi Társaság szervezésében

2018. március 1-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Szilassi Péter tart előadást "GYERTYÁK A VULKÁNNÁL... - ETIÓPIA EMLÉKEXPEDÍCIÓ 2018" címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Szeged, Egyetem utca 2. Ady-téri épület
III. emelet - Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék, Krajkó Gyula tanterem

Az előadásra a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!


Díjátadóval ünnepelte 52. születésnapját a MUT. Hallgatóink közül ketten, Tóth Bettina és Szalai Ádám díjat nyertek, Enyedi Fruzsina pedig dícséretet kapott! A bevezető előadások egyikét, tanársegédünk Nagy Gyula tartotta a klímaváltozás, környezeti igazságtalanságok és a településtervezés összefüggéseiről.

Előadás a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi Osztálya szervezésében

2018. január 25-én (csütörtökön) 17 órától
Dr. Barta Károly tart előadást "A Matterhorn nem ér az égig" címmel a Magyar Földrajzi Társaság Szegedi osztálya szervezésében.

Az előadás helyszíne: Krajkó Gyula tanterem

Az előadásra a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!