Hogyan segítheti a földrajztudomány a fenntartható városok tervezését? – ezt vizsgálták szegedi kutatók

Hogyan lakjuk be a területeinket, milyen ütemben növekszik a művi felületek nagysága. Miként szegregálódnak az emberek a városokban, és milyen változások következtek be ebben az évek során. Hol, merre járnak Szegeden a külföldi látogatók. Többek között ezeket is vizsgálták szegedi kutatók. A Magyar zseni-rovatunk legfrissebb részében összefoglaljuk Kovács Zoltán akadémikus, tanszékvezető egyetemi tanár Földrajz 100 Szeged – A szegedi földrajzi felsőoktatás centenáriuma című szakmai konferencián elhangzott előadását ezekről a kutatásokról.
Vass Imre

2024. április 28. 12:19

Hogyan segítheti a földrajztudomány a fenntartható városok
tervezését? – ezt vizsgálták szegedi kutatók

A városokkal a Földrajzi Műhely képviselői közül, elsőként Kogutowicz Károly foglalkozott, aki 1938-ban jelentette meg Szeged földrajza című művét. A témát Princz Gyula folytatta 60-as évek elején. Mészáros Rezső professzor a kilencvenes évek elején pedig Szeged földrajzát írta meg munkaközösségével. A városokkal való foglalkozás Szegeden már hagyomány – mondta bevezetőjében Kovács Zoltán.

 

Kovács Zoltán

 

Ezek a művek megalapozták a mai szakemberek munkáját és tevékenységét. A szegedi kutatók egy pályázathoz csatlakozva indították el a „Big Data, a biztonságos és fenntartható városokért” elnevezésű projektet, amelyen belül városklímakutatók, geoinformatikusok, társadalomföldrajzosok, tehát olyan szakemberek, akik a városok iránt érdeklődnek, fogtak össze és alakítottak egy interdiszciplináris csapatot.

 

A kutatásból három témakört emelt ki Kovács Zoltán az előadásában. Ahogy fogalmazott, olyan adatokkal tudnak szolgálni a döntéshozóknak, amelyek segítségével bizonyos folyamatokba be tudnak avatkozni. A hangsúly az adatokon van – tette hozzá, majd hangsúlyozta, a minket körülvevő világban, különösen ilyen sűrűn lakott területeken, mint a városok, rengeteg kihasználatlan adat áll rendelkezésre. Ezek egy része például kicsit „szoftos”, mint a közösségi média adatállománya, mások keményebbek, mint például a műholdas felvételek, vagy a különféle mérőállomások adatai.

 

 

Területhasználat

A három kiemelt téma közül az egyik a területhasználat. Budapestet és tágabb agglomerációját vizsgálták a kutatók, a terület nagysága 6077 négyzetkilométer, 2,91 millió ember él itt, a munkahelyek száma pedig 2,2 millió. Arra voltak kíváncsiak, hogy a múltban hogyan alakult a területhasználat. Voltak nehézségek az adatokkal, hiszen manapság egy műholdfelvételen pontosan meg lehet nézni, hogy a felszín hány százaléka van művi felszínnel beborítva. Azonban azt nehéz megmondani, hogy 20–30–50–60 évvel ezelőtt mi volt. 

 

Végül három adatbázisból dolgoztak:

  • Az 1959-es 1:10 000 katonai térkép művi felszíneinek digitalizálása (1959)
  • A Corine Land Cover 1990-es adatainak pontosítása a 2006-os Urban Atlas állománya alapján (1990)
  • Az Urban Atlas 2012-es adatai (2012)

 

Két időszakban vizsgálták meg a művi felszínek elterjedését, az egyik a szocializmus volt, a másik pedig az 1990 utáni intervallum.

 

Mint az adatokból kiderült, a művi felszínek nagysága 222,8 négyzetkilométerről 2012-ig 231,7 négyzetkilométerre emelkedett. Egyértelműen kiderült az is, hogy a növekedés üteme 1990 és 2012 között nagyobb volt. Érdekesség, hogy a művi felszínek átlagos mérete csökkent 1,42 hektárról 1,25 hektárra, tehát a felszín aprózódott, a művi felszín aprózódott. Egymástól való távolságuk azonban háromszorosára növekedett. Ez a legrosszabb, mert amennyiben két művi felszín egymás közelében van, azokat össze lehet kötni. De ha a szanaszét szóródnak a térben, ezt nehéz megoldani.

 

Ezek a folyamatok Szegedre, vagy bármelyik magyar városra is igazak.

 

Szegregáció

Ennek keretében az vizsgálták a kutatók, hogy Szegeden, a városon belül hogyan szegregálódnak az emberek. 2011-ben a magasabb státuszú emberek elsősorban Újszegeden, a Belvárosban, valamit Baktóban éltek. Ez volt a kiindulási pont. Kovács Zoltán hozzátette, ez a szegregáció azonban napjainkra megváltozott. 

 

 

Ma már nem nagy területegységekbe tömörülnek bizonyos típusú emberek. Ahogy a társadalom és a gazdaság is változott, a társadalom atomizálódott, a helyi lakáspiac is fragmentálódott, így mikroléptékűvé vált a szegregáció. Azaz szegény és gazdag egy utcában az utca két oldalán lakik. Ezt vizsgálni azonban nehéz. Éppen ezért a kutatók kiválasztottal egy mintaterületet, ez volt Rókus városrész, ahol empirikus vizsgálatot végeztek. Ennek keretében arra keresték a választ, hogyan élik meg az ott élő emberek ezt a mikroszegregációt. 

 

A városi szegregáció térbeli megjelenésének vannak látható tényezői, például a markáns határok nélküli területegységek, a diverz korszerkezet és épületállomány, valamint a lakóparkok megjelenése a településeken. A láthatatlan tényezők között pedig megtaláljuk a csoportok közötti találkozások hiányát, vagy az ingatlanpiaci helyzet különbségeit

 

Tehát pontosan lehet tudni, hogy mi az, ami kívülről is látható, vizibilis a szegregációban, és, hogy mi az, ami rejtett. Ezzel pedig akár az antiszegregáció politikájával foglalkozóknak is segítséget lehet nyújtani.

 

Mobilitás

Ennek vizsgálatakor a kutatók a Twitter és a mobiltelefonok cellaadatait vizsgálták meg egy adott időintervallumban, 2018 második félévében. Kiszűrték azokat, akik külföldről érkeztek, megvizsgálták, honnan jöttek és mit csináltak Szegeden. 

 

Külföldiek kedvelt szegedi célpontjai

 

Az adatok alapján kiderült, hogy melyek azok a területek, amelyek az idelátogatók célpontjai voltak. Többek között a Maty-éri pálya, a Napfényfürdő Aquapolis, a Vadaspark és a belváros voltak a legnépszerűbb helyszínek. Ezek például fontos információk lehetnek a turizmusfejlesztés számára, hiszen, ha tudjuk, hogy hova mennek a turisták, akkor lehet valamiféle távlati stratégiát megfogalmazni. 

 

A kutatás lényege, hogy ezekkel a földrajzi, módszertani újításokkal, megközelítésmódokkal hozzá tud járulni a geográfia az okos város programok kialakításához, kifejlesztéséhez.

 

(Nyitóképünkön a Kárász utca tavaly nyáron: a belváros is kedvelt turistacélpont, derült ki a kutatásból.)