Ki tehet egy fenntarthatóbb jövőért? – A települések zöld átmenetéről tanácskoztak Franciaországban
Az európai zöld átmenet kapcsán Toulouseban, Franciaországban, az Európai Participációs Kongresszus a francia think tank Décider Ensemble és Toulouse Város és Városrégió Önkormányzata szervezésében találkoztak a témában érintett kutatók. A Szegedi Tudományegyetemet Nagy Gyula, a Földrajz- és Földtudományi Intézet oktatója képviselte.
Dr. Kriska Olivér kapta idén az Aranykréta Díjat
A TTIK hallgatóinak szavazata alapján idén Dr. Kriska Olivér érdemelte ki az Aranykréta Díjat. A Természettudományi és Informatikai Kar Kari Tanácsa 2024. június 7-i ülésén — a TTIK hallgatóinak szavazata alapján — kiemelkedő színvonalú oktató-nevelő munkájának elismeréseként a Természettudományi és Informatikai Kar Aranykréta Díját adományozta Dr. Kriska Olivérnek.
A Gazdaság-és Társadalomföldrajz Tanszék összes munkatársa nevében szívből gratulálunk és további eredményes munkát, lelkes és elhivatott hallgatókat kívánunk!
Szeged.hu - Hogyan segítheti a földrajztudomány a fenntartható városok tervezését? – ezt vizsgálták szegedi kutatók
A Szeged.hu hírportál "Magyar zseni" rovata legfrissebb részében összefolgaló készült Kovács Zoltán akadémikus, tanszékvezető egyetemi tanár Földrajz 100 Szeged – A szegedi földrajzi felsőoktatás centenáriuma című szakmai konferencián elhangzott előadását ezekről a kutatásokról.
Évszázados tudással és modern kutatásokkal a Föld élhető jövőjéért
Tudományos konferenciát rendeztek a Szegedi Tudományegyetemen „FÖLDRAJZ 100 Szeged - A szegedi földrajzi felsőoktatás centenáriuma” címmel 2024. április 26-án, az SZTE TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézetében. A konferencia bemutatta a 2024 évben centenáriumát ünneplő földrajzos (földrajztanár és geográfus) képzés a Dél-Alföldi régió társadalmi, gazdasági fejlődésében betöltött szerepét.
Az SZTE Mérnöki Kar dékánja és az SZTE TTIK adjunktusa az Archenerg Klaszter új elnökségében
Kecskeméten tartották az Archenerg Klaszter 2024-es tisztújító ülését, ahol Prof. Dr. Bíró István, az SZTE Mérnöki Karának dékánja vette át a klaszter elnöki tisztségét. Az alelnöki pozíciók közül pedig egyet Dr. Nagy Gyula, az IKIKK Oktatás Modernizációs és Innovációs Klaszter Élethosszig Tartó Tanulás Fejlesztési Program vezetője és a Földrajzi és Földtudományi Intézet adjunktusa látja el.
A közlekedés, a hulladékkezelés és a városi hőszigetek kezelésére szolgáló zöldfelületek, valamint a lakossági tájékoztatás volt a téma az első szegedi közösségi gyűlésen
Az elmúlt hétvégén rendezték meg Szeged Első Közösségi Gyűlését, az SZTE Phoenix H2020-as projektje keretében, Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata partnerségében és az Enrawell Consulting Kft. szervezésében.
Dr. Nagy Gyula kollégánk a Délmagyar Podcast vendége volt
A Délmagyar Podcast legújabb műsorának vendége Dr. Nagy Gyula kollégánk volt. A beszélgetés során szó volt arról, hogy milyen a lakáshelyzet ma Magyarországon, így Szegeden és környékén. Többek között szóba kerül az is, hogy miért vannak üresen álló lakások, melyeknek van tulajdonosa. Megvitatták továbbá, hogy lehet-e az olasz és spanyol mintára Magyarországon is bevezetni az egy eurós lakásvásárlási lehetőséget.
Hallgatóink Budapesten jártak
November 10-én a turizmus-vendéglátás szakos GTK-s hallgatóink, valamint Földrajz BSc-s hallgatóink a Régió- és településmarketing kurzus keretében Budapestre látogattak. Megismerkedtek a Bartók-negyeddel, mint kulturális városrész, annak identitásának és márkájának elemeivel. A Városligetbe látogatva a Liget Projekt hatásait hallgathatták meg városfejlesztés és Budapest, mint márka szemszögéből, betekintve az üzemeltetés kérdéseibe és konfliktusaiba. Végül pedig a Budapest Brand Zrt. mutatkozott be, megismertük feladatait, működését. Köszönjük a részvételt minden hallgatónak, vendéglátóinknak pedig a tartalmas és tanulságos információkat!
Miniszteri védnökség alatt adtak át díjat a Szegedi Tudományegyetem földrajzos oktatói
Két szegedi egyetemi oktató is tagja volt annak az öttagú zsűrinek, amely döntött idén a Településfejlesztési Díjakról. Dr. Boros Lajos egyetemi docensnek és Dr. Nagy Gyula egyetemi adjunktusnak, a Földrajzi és Földtudományi Intézet Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszéke munkatársainak több mint 150 önkormányzati szakember, közel 20 médium és 23 inspiráló, példamutató projekt közül kellett választania.
Kiemelkedő sikerek a 2023. évi 36. OTDK Társadalomföldrajzi alszekciójában
Tanszékünk által indított öt hallgatónk mindegyike díjazott lett a Veszprémben megrendezett országos versenyen. Az öt tagozatból háromban induló szegedi diákok mindhárom szekcióban elhozták a legjobbnak járó díjat. Ráadásul a Településföldrajz tagozatban az első három helyezett szegedi. Büszkék vagyunk a hallgatói sikerekre és egyúttal gratulálunk a témavezetőknek és a tanszéki kollektívának, akik a belső felkészítőkön segítették a hallgatók munkáinak kiérlelését.
Pro Geographia díjat kapott Dr. Nagy Gyula egyetemi adjunktus
A Magyar Földrajzi Társaság 146. közgyűlése a tehetséggondozás területén kiemelkedő tevékenysége, lelkes közéleti és a Magyar Földrajzi Társaság életében végzett tevékenységéért Dr. Nagy Gyula egyetemi adjunktus részére a Pro Geopraphia oklevelet adományozta.
„A tanítás és a kutatás nálam kéz a kézben jár” - Prof. Dr. Kovács Zoltán a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja lett
A Szegedi Tudományegyetemen teljesedett ki Dr. Kovács Zoltán pályafutása, akit a Magyar Tudományos Akadémia 195. Közgyűlésén, 2022. május 3-án az MTA rendes tagjának választottak.
Tanszékünket is érintő akadémikus választás a Magyar Tudományos Akadémia 195. közgyűlésén
A Magyar Tudományos Akadémia 195. Közgyűlésén, 2022. május 3-án prof. Dr. Kovács Zoltán tanszékvezető egyetemi tanárt, az MTA levelező tagját az MTA rendes tagjának választották. Az újonnan megválasztott akadémikusokról és a választás módjáról az alábbi linken lehet bővebben olvasni: https://mta.hu/kozgyules2022/bemutatjuk-a-magyar-tudomanyos-akademia-uj-tagjait-112124
Az akadémikus választásról többek között a Kari honlap is beszámolt, melyett IDE kattintva olvashatnak.
Kiváló TDK Szervezői Díjat kapott Dr. Bajmócy Péter egyetemi docens
Tegnap került sor a Kiváló TDK Szervezői Díjak átadására, ahol tanszékünk oktatója, Dr. Bajmócy Péter, egyetemi docens is kitüntetésben részesült. A díjat a felsőoktatási intézményekben és karaikon folyó tudományos diákköri tevékenységet szervező munkatársak elismerésére alapította 2013-ban az OTDT. A TDK Szervezői Díjat azok az intézményi/kari TDT-elnökök,- titkárok, -felelősök és -koordinátorok nyerhetik el, akik helyi és/vagy országos szinten kimagasló színvonalú szervezői munkát végeznek. A díjakat Szendrő Péter, az OTDT örökös elnöke, valamint Szabó István az – az OTDT Titkárságnak is helyet adó – NKFI Hivatal elnökhelyettese adta át. Szívből gratulálunk az elismeréshez!